Sanchez Amor’dan Mehmet Şimşekli ‘Kobanê’ yorumu: ‘Neden başarısız olduğunu söylüyor’

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Kobanê davasında aralarında Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da olduğu siyasetçiler hakkında verdiği mahkumiyet ve hapis cezası kararlarını değerlendirdi.

Sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından açıklama yapan Sánchez Amor, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yurtdışı ziyaretlerine işaret ederek, “Bugün Demirtaş’a yapılan adaletsizlik, Mehmet Şimşek’in Türkiye ekonomisinin güvenirliğini satmak için yaptığı turların neden başarısız olduğunu söylüyor. Bunun gibi eylemler ve işlevsiz bir hukuk sistemi, güvenirliğe zarar verir. Maliyeti mi? Hiçbir şirket, adaletin sürekli sorgulandığı bir ortama tam anlamıyla güvenemez” ifadelerini kullandı.

‘OLUMLU DEĞİŞİM UMUTLARINA BİR DARBE DAHA…’

Demirtaş’a toplam 42 yıl, Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay hapis cezası verilen, beş tahliye, 12 beraat kararı çıkan dava hakkında açıklama yapan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Türkiye İnsan Hakları Davalarına Destek Projesi de mahkeme kararının ‘açıkça siyasi ve adaletsiz bir yargılama’ sürecinin ardından verildiği yorumunu yaptı.

Ortak açıklamada, mahkeme kararının ‘Türk yetkililerin, siyasetçilerin temelsiz suçlamalarla keyfi bir biçimde uzun süre tutuklu kalmasını ve seçilmiş temsilciler olarak siyaset yaşamından uzaklaştırılmalarını sağlamak için ceza hukuku sistemini araçsallaştırdığını kanıtladığı’ ifade edildi. HRW Avrupa ve Orta Asya Direktörü Hugh Williamson, söz konusu mahkumiyet kararlarının ‘çoğunlukla Kürt seçmenlerin seçilmiş temsilcilerini çalan, demokratik süreci baltalayan ve yasal siyasi ifadeyi suç olarak lanse eden zulüm kampanyasının son hamlesi olduğu’ değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye İnsan Hakları Davalarına Destek Projesi Direktörü avukat Ayşe Bingöl Demir de verilen mahkeme kararının ‘ülkede insan haklarının durumu, hukukun üstünlüğü ve demokraside olumlu değişim umutlarına bir darbe daha vurduğunu’ söyledi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir