İZSU’da altyapı yatırımları hız kesmiyor “Buca’da su baskınları bitecek”

Buca’da yapımı süren 16 km’lik yağmur suyu, 10 km’lik atık su hattı planlandığı şekilde ilerliyor. İZSU Genel Müdürü Gürkan Erdoğan “Buca’da aşırı yağışlarda oluşabilecek taşkınlar bu proje sayesinde önlenecek. Ayrıca Körfez’in temizliğine de büyük katkı sağlanacak” dedi.

İZSU Genel Müdürlüğü, yağmur suyu hatlarını birleşik sistemden ayıracak ayrıştırma projelerine tüm hızıyla devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın seçim sürecinde açıkladığı şehrin geleceğine yön verecek projelerin en önemli ayaklarından birini Buca’daki yatırım oluşturuyor. Su baskınlarını önlemenin yanı sıra Körfez temizliği için de büyük bir öneme sahip çalışmalar kapsamında Buca’da, yağmur suyu ve kanalizasyon hatları ayrılarak daha büyük ölçüde hatlar inşa ediliyor. Fırat Mahallesi’nde sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi veren İZSU Genel Müdürü Gürkan Erdoğan, “Yağmur suyu ayrıştırma projemiz çerçevesinde, ilçemize 16 kilometrelik yağmur suyu hattı yapıyoruz. Ayrıca 10 kilometrelik atık su hattı inşa ediyoruz. İZSU olarak Kozağaç Deresi’nin taşkın debisini de değerlendirerek 2 kilometrelik güzergâhta dere ıslahı çalışmasını gerçekleştirdik. Projemiz sayesinde, hem Buca’nın aşırı yağışlara karşı direnci artacak hem de yağmur suları Körfez’e kirlenmeden ulaşacak” dedi.

Çalışmalar devam ediyor
Çalışmalar kapsamında Fırat, Yenigün, Efeler, Akıncılar, Kozağaç, Yaylacık, Vali Rahmi Bey, Çamlıkule, Dumlupınar, Adatepe ve Yıldız mahalleri ile Kaynak Caddesi’nde 9 kilometrelik yağmur suyu menfezi, 4.5 kilometre atık su hattı ve 4.5 kilometre muhtelif çaplarda yağmur suyu ızgarası imalatı tamamlandı. Uğur Mumcu ve Özmen caddelerinde ise yağmur suyu menfezi ve atık su hattı imalatları devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir